Egy új korszak kezdete az MI szabályozásában

2024. szeptember 5-én az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és az Európai Unió aláírta a világ első jogilag kötelező érvényű nemzetközi mesterséges intelligencia (MI) egyezményét.

Az egyezményt az Európa Tanács dolgozta ki, amelynek célja, hogy globális szabványokat hozzon létre az MI technológiák felhasználására. Az egyezmény különös figyelmet fordít az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság védelmére, miközben előmozdítja a felelősségteljes innovációt. Az egyezmény jogi keretet biztosít az MI rendszerek teljes életciklusára, beleértve a köz- és magánszektor használatát is.

Az Európa Tanács főtitkára, Marija Pejčinović Burić kiemelte, hogy az egyezmény nyitott további aláírók számára is, és reményét fejezte ki, hogy a ratifikáció gyorsan megtörténik, így az egyezmény hamarosan hatályba léphet. Az egyezmény különlegessége, hogy nemcsak az EU tagállamai, hanem nem EU-tagországok, mint például Norvégia, Izrael és Izland is aláírták (DWeuronews).

Ez az egyezmény különbözik az EU saját MI rendeletétől, amely augusztusban lépett hatályba, és főként az MI használatát szabályozza a "magas kockázatú" ágazatokban. Az új egyezmény szélesebb nemzetközi együttműködést céloz meg, és világszerte meghatározhatja az MI technológiák jövőbeni alkalmazását (euronews).